Jak zlikwidować szkodę komunikacyjną?

Superubezpieczenia.pl
Superubezpieczenia.pl

Nie ważne jaki masz staż za kierownicą, stłuczka może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Niegroźne zdarzenie może zakończyć się zbitym reflektorem lub zderzakiem. Sprawdź jak zlikwidować szkodę komunikacyjną i uniknij niepotrzebnych stresów i nerwów.

Wybierz najlepszego ubezpieczyciela

Na początku trzeba wiedzieć, że w Polsce ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe. Chroni ono kierowcę przed finansowymi konsekwencjami, gdy to on jest sprawcą wypadku lub kolizji. Ciekawostką jest to, że polisa OC w swoim zakresie w każdej firmie jest taka sama. Różni się tylko ceną.

Okazuje się, że kierowcy w wyborze ubezpieczyciela sugerują się ceną polisy oraz znajomością firmy. Ci bardziej dociekliwi sprawdzają np. na forach jak wygląda proces likwidacji szkody w poszczególnych Towarzystwach Ubezpieczeniowych. W internecie roi się od informacji, gdzie kierowcy opisują swoje perypetie w walce o odszkodowanie. Eksperci zaznaczają jednak, że w przypadku ubezpieczenia OC należy sugerować się tylko ceną.

Stłuczka nie musi oznaczać problemów

Codziennie na drogach dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Jeśli chodzi o stłuczkę i nikt poważnie nie ucierpiał, to już na miejscu zdarzenia możesz rozpocząć cały proces likwidacji szkody.

Zostałeś poszkodowany w stłuczce?

Jeśli w stłuczce to Ty zostałeś poszkodowany, a Twój samochód uległ uszkodzeniu to pierwsze co trzeba zrobić to spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowym oraz uzyskanie numeru polisy sprawcy. Notatka powinna być prawidłowo spisana. Muszą znaleźć się tam dane osób biorących udział w zdarzeniu, dane ewentualnych świadków oraz dokładny opis zajścia, który jasno wskazuje kto jest sprawcą. Dodatkowo możesz zadbać również o dokumentację fotograficzną.

Co jednak w sytuacji, gdy żaden z was nie poczuwa się do winy? Jedynym rozwiązaniem jest wezwanie policji. Funkcjonariusze ustalą sprawcę i wszystkie okoliczności zdarzenia.

Zgłoszenie szkody

Szkodę możesz zgłosić na kilka sposobów. Najpopularniejszymi sposobami jest zgłoszenie przez telefon lub przez internet za pomocą specjalnego formularza znajdującego się na stronie Towarzystwa Ubezpieczeniowego.  Każde zgłoszenie szkody dostaje zawsze indywidualny numer sprawy na podstawie którego będzie mógł dowiadywać się o postępach.

Zbieranie dokumentacji

Pamiętaj, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Czasem jednak ustalenie odpowiedzialności trwa dłużej. Wówczas ubezpieczyciel ma dodatkowe 14 dni od dnia ustalenia odpowiedzialności. Towarzystwa Ubezpieczeniowe za pomocą internetu umożliwiają śledzenie procesu likwidacji szkody.

Odszkodowanie

Na forach internetowych na temat odszkodowań pojawia się wiele wpisów na temat wysokości odszkodowań. Często udzielają się Ci kierowcy, którzy uważają ze wypłacona suma jest zbyt mała. Pamiętaj, że wypłata odszkodowania powinna zawierać wszystkie koszty związane z naprawą pojazdu, holowaniem, wynajmem auta zastępczego. Warto jest zbierać wszystkie faktury i rachunki, by móc ubiegać się o pełen zwrot.

Jak wybrać ubezpieczyciela?

Zastanawiasz się w jakim Towarzystwie Ubezpieczeniowym kupić polisę komunikacyjną? Sprawdzanie opinii w internecie jest rozwiązaniem. Dla tych, którym zależy na cenie najlepszym sposobem jest porównywanie cen we wszystkich firmach. SuperUbezpieczenia.pl z myślą o kierowcach stworzyli innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia w kilka chwil porównanie cen we wszystkich firmach. Skorzystaj z kalkulatora OC i przekonaj się jakie to proste. Po więcej szczegółów wejdź na www.superubezpieczenia.pl lub zadzwoń 720 221 221.