Miałeś wypadek na nieodśnieżonym chodniku? Udokumentuj to i walcz o odszkodowanie

Superubezpieczenia.pl
Superubezpieczenia.pl

Zima to pora roku, kiedy jesteśmy narażani na częste pośliźnięcia i upadki. To często kończy się różnego rodzaju urazami kończyn.

Kiedy mróz jest naprawdę duży, niebezpieczne są również sople, które mogą spaść wyrządzając komuś krzywdę.

Podstawę odpowiedzialności określa art. 415 k.c. Mówi on, że obowiązany do naprawienia szkody jest ten, kto wyrządził szkodę ze swojej winy innej osobie na skutek swojego działania lub zaniechania. W rzeczywistości poszkodowany, dochodząc swoich roszczeń będzie musiał wskazać, kto ponosi winę oraz jakich dopuścił się on zaniedbań.

Dla właścicieli nieruchomości niezwykle ważną czynnością  jest odpowiednia dbałość o to, by w okresie zimowym dokładnie odśnieżać schody, chodnik itp. Osoby poszkodowane w wyniku zaniedbań właścicieli nieruchomości, mogą żądać od nas odpowiedniego odszkodowania. Spadające sople mogą również uszkodzić samochody stojące pod domem.

Osoba poszkodowana  musi udowodnić, że do szkody doszło dlatego, że chodnik był oblodzony czy zaśnieżony

Patrząc na problem z drugiej strony, jeśli jesteśmy ofiarami  śliskiego chodnika, musimy to odpowiednio udokumentować.  Najlepiej zrobić zdjęcie w miejscu, w którym ulegliśmy wypadkowi. Warto też zadbać o zeznania świadków. Jeśli więc jest osoba, która widziała wypadek można poprosić o krótki opis wydarzenia. Może się zdarzyć tak, że wypadek był na tyle poważny, iż wymagana jest pomoc lekarzy. Oczywiście cała dokumentacja medyczna w tym przypadku jest absolutnie niezbędna.

Pamiętaj, że udowodnienie winy właściciela budynku leży po twojej stronie.