Zmiana opon a odszkodowanie z AC

Superubezpieczenia.pl
Superubezpieczenia.pl

Jesienna pogoda, deszcze i zbliżające się przymrozki sprawiają, że warunki na drogach będą się pogarszać. Na przełomie października i listopada wielu kierowców podejmuje decyzję o wymianie opon na zimowe. Nieoczekiwane wpadnięcie w poślizg może doprowadzić do dużych szkód, które można naprawić m.in. w ramach ubezpieczenia AC. 

Zimówki nie są obowiązkowe

Polskie prawo nie przewiduje obowiązku korzystania z opon zimowych w okresie od listopada do wiosny. To od kierowcy zależy z jakich opon korzysta. Na rynku oprócz opon letnich i zimowych dostępne są także opony uniwersalne, które mają sprawdzić się w każdą porę roku. Jedyny przepis mówi tylko, że bieżnik opon musi mieć wysokość minimum 1,6 mm. Okazuje się jednak, że brak „zimówek” może oznaczać czasami problemy z wypłatą odszkodowania z AC. Dlaczego?

Obowiązek jazdy na oponach zimowych jest m.in. w takich krajach jak:

  • Austria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Szwecja.

Eksperci motoryzacyjni zaznaczają, że pomimo tego, że nie ma obowiązku stosowania opon zimowych warto jest w nie zainwestować podczas zimy. Chodzi tu przecież o bezpieczeństwo. Deszcz, śnieg może być przyczyną wpadnięcia w poślizg lub wydłużenia drogi hamowania. Co jednak, gdy trudne warunki atmosferyczne i letnie opony doprowadziły do tego, że np. uderzyliśmy w słupek i zniszczyliśmy swój samochód?

Okazuje się, że niedostosowanie odpowiedniego ogumienia do panujących warunków na drodze może oznaczać problem z wypłatą odszkodowania w ramach polisy AC.

Sprawdzaj warunki w OWU

Kluczową kwestią jest zapoznanie się ze wszystkimi warunkami w Ogólnych Warunkach Umowy. Opisane są tam sytuacje, za które ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność. Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Zakres ochrony i sumy ubezpieczenia można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Zapoznałeś się z OWU i nie znalazłeś tam nic o obowiązku posiadania opon zimowych? Okazuje się, że jeśli takiego zapisu brak, to nie oznacza, że kierowca może zimą jeździć na letnim ogumieniu. Takie działanie może zostać ocenione jako niedbalstwo i Towarzystwo Ubezpieczeniowe będzie mogło obniżyć wypłatę odszkodowania lub jej odmówić.

Warto odpowiednio przygotować się do sezonu zimowego. Zainwestuj w opony oraz kompleksowy pakiet ochronny AC i Assistance. Dzięki temu możesz liczyć na profesjonalną pomoc w razie niespodziewanego zdarzenia na drodze. W wyborze polisy pomogą Ci eksperci SuperUbezpieczenia.pl, którzy znajdą dla Ciebie najlepsze ubezpieczenie na rynku. Po więcej szczegółów zadzwoń 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl.