Odszkodowanie za poniżanie przez pracodawcę

Superubezpieczenia.pl
Superubezpieczenia.pl

Nie ma co ukrywać, że dobra atmosfera w pracy, zapewnione warunki oraz wynagrodzenie to podstawa, by dany pracownik był zadowolony. Czasem jednak pracodawca zachowuje się bardzo źle. Co jakiś czas w mediach można usłyszeć, że pracodawca ośmiesza, poniża i szykanuje swoich pracowników. Co w takiej sytuacje można zrobić?

Nikt nie powinien się zgadzać na złe traktowanie w pracy. Każdy pracownik, który jest poniżany i szykanowany przez swojego pracodawcę może złożyć oświadczenie o rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Czy w takiej sytuacji pracownik może liczyć na odszkodowanie?

Oprócz złożenia wypowiedzenia pracownik może również całą sprawę zgłosić do sądu. Jeśli ją wygra otrzyma odszkodowanie. Pamiętać jednak należy, że trzeba wcześniej przedstawić odpowiednie dowody.

Twój pracodawca poniżał Cię?  Ty jako poszkodowany  musisz najpierw złożyć pisemne oświadczenie, które wyjaśnia w jaki sposób doszło do naruszenia dóbr osobistych i nie widzisz możliwości dalszej współpracy. Takie oświadczenie trzeba złożyć nie później niż miesiąc od wystąpienia zdarzenia. Dopiero, gdy taka formalność będzie załatwiona, wówczas masz możliwość opuszczenia swojego stanowiska pracy.

BANNER_su

Bartosz Drozdowicz z Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy mówi, że:

„Zatrudniony, który doświadcza poniżenia ze strony przełożonego i rozwiązał z tego powodu umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, ma prawo wystąpić do sądu pracy z żądaniem zasądzenia mu odszkodowania. Wówczas wysokość rekompensaty odpowiada wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia, które obowiązuje pracownika. W przypadku rozwiązania umowy o pracę, zawartej na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres, do którego umowa miała trwać, ale nie więcej, niż za okres wypowiedzenia. Pracodawca po wezwaniu go do zapłaty, może je wypłacić bez udziału sądu. Jednak praktyka pokazuje, że tak się nie dzieje”

Gdy sprawa trafia do sądu to pracownik musi pokazać wszystkie dowody ukazujące niestosowne zachowanie pracodawcy. Przyczynę odejścia z pracy trzeba udowodnić w sądzie. Bardzo przydatnymi dowodami mogą być np.:

  • Zaznania innych świadków,
  • E-maile wysyłane przez pracodawcę do pracownika

Obecna rzeczywistość sprawia, że pracownik nie zawsze decyduje się na odejście z pracy. Mobbing może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych pracownika. Wówczas pracownik może żądać zadośćuczynienia od pracodawcy na podstawie art. 943 ust. 4 kodeksu pracy. Oznacza to, że zatrudniony na skutek takiego działania rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić odszkodowania nie niższego niż minimalne wynagrodzenie za pracę oraz może rościć sobie zwrot kosztów leczenia, będącego skutkiem upokarzania przez pracodawcę.

Źródło: www.kadry.infor.pl, MondayNews