Odnowienie ubezpieczenia OC

Superubezpieczenia.pl
Superubezpieczenia.pl

Każdy kierowca musi wiedzieć, że ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe. Brak ciągłości w ochronie ubezpieczeniowej oznacza duże konsekwencje finansowe. Sprawdź kiedy polisa odnawia się automatycznie i ile wynoszą kary za brak OC w 2018 roku.

Pamiętaj o terminach

Wszyscy kierowcy powinni zwracać uwagę na to kiedy kończy się ich obecne ubezpieczenie OC. Zawsze jest wtedy czas na zmianę ubezpieczyciela na lepszych warunkach. Eksperci SuperUbezpieczenia.pl przypominają, że najlepszym rozwiązaniem jest porównywanie składek ok. 2 tygodni przed końcem umowy. Możesz to zrobić kontaktując się telefonicznie pod numerem 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl.

 

Ubezpieczyciel nie zapomni o Tobie

Przypominamy również, że przed końcem polisy ubezpieczyciel „sam się przypomni” i prześle Ci propozycję wznowieniową na kolejny rok. Możesz oczywiście z niej skorzystać lub rozpocząć poszukiwania innej firmy. Chcąc zmienić ubezpieczyciela musisz pamiętać o wypowiedzeniu dotychczasowej umowy najpóźniej dzień przed końcem jej trwania. Nie wiesz jak napisać wypowiedzenie? Skorzystaj z gotowych wzorów i generatora wypowiedzeń OC.

 

Kiedy polisa odnawia się automatycznie?

W większości przypadków polisa OC odnawia się automatycznie na następny rok. Dzieje się tak, by wyeliminować z dróg kierowców, którzy jeżdżą bez ważnej polisy OC.

Nie zawsze jednak polisa odnawia się automatycznie. Dotyczy to m.in. niezapłacenia wszystkich rat składki lub gdy kupiliśmy samochód i kontynuujemy polisę zbywcy.

 

Kary za brak OC 2018

Brak OC oznacza, że za spowodowane szkody trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Oprócz tego coraz sprawniej działa system UFG, który wyłapuje kierowców, którzy poruszają się po drogach bez ważnego ubezpieczenia. Wraz z nowym rokiem podniesiona zostanie płaca minimalna, co wiąże się ze wzrostem kar dla właścicieli zarejestrowanych pojazdów mechanicznych nie posiadających polisy OC. Zgodnie bowiem z prawem, kary za brak OC są ściśle powiązane z wysokością płacy minimalnej w danym roku. Sankcja za brak ważnej polisy ubezpieczeniowej jest uzależniona od typu pojazdu oraz czasu, przez jaki jeździmy bez ważnej polis. W przypadku samochodów osobowych, kara może być wyższa nawet o 200 zł. Maksymalny wymiar sankcji będzie wynosił zatem 4200 zł dla posiadaczy aut osobowych, natomiast właściciele „ciężarówek” zapłacą w skrajnych przypadkach nawet 6600 zł.

Przypomnijmy, że obowiązek ubezpieczenia zarejestrowanego pojazdu mechanicznego określa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przepisy określają również wysokość, tryb dochodzenia i nakładania opłat karnych.