Obowiązki siłowni i klubów fitness

Superubezpieczenia.pl
Superubezpieczenia.pl

„Nowy rok, nowy ja”. Te powiedzenie i postanowienia noworoczne sprawiają, że wiele osób wraz z nowym rokiem odwiedzają siłownie i kluby fitness w poszukiwania zgrabne i smukłej sylwetki. W większości przypadku zapał kończy się po pierwszych tygodniach. Nie zmienia to jednak faktu, że wybierając swój klub chcemy mieć zapewnione wszystko co pomoże nam w uzyskaniu wymarzonej formy. Co jednak z bezpieczeństwem?

Sport to zdrowie

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Kult ciała, zdrowe odżywianie to trend, który w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością. Kluby sportowe, siłownie, kluby fitness oraz sklepy ze zdrową żywnością zachwalają wszystkie plusy bycia fit. Mówi się, że sport to zdrowie. Co jednak w sytuacji, gdy na zajęciach ulegliśmy groźnej kontuzji. Jakie są w tych przypadkach obowiązki siłowni i klubów fitness.

 

Kradzież na treningu?

Kluby fitness w trosce o swoich klientów zapewniają dobrze wyposażone sale w sprzęt, możliwość skorzystania z saun oraz kompleksowego zaplecza sanitarnego. Każda osoba może również skorzystać z osobnej szatni, gdzie dostaje swoją szafkę i w komfortowych warunkach może przebrać się do zajęć. Co jednak w sytuacji, gdy po skończonym treningu z naszej szafki zniknie telefon i portfel? W takich sytuacjach najczęściej wzywana jest policja. Warto również przed skorzystaniem z usług dane klubu dokładnie zapoznać się z regulaminem. Bardzo często może pojawić się tam zapis o tym, że klub nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione w szatni?

 

Czy jest szansa na otrzymanie odszkodowania?

Art. 835 kodeksu cywilnego mówi o tzw. umowie przechowywania. Zgodnie z tą ustawą kluby fitness i siłownie zobowiązują się do zachowania rzeczy pozostawionej w klubie w stanie niepogorszonym na przechowanie. Dotyczy to nawet wtedy, gdy klub nie pobiera specjalnych opłat za korzystanie z szatni. Z taką sytuacją miał już do czynienia Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Stwierdzono wówczas, że klub ponosi zawsze odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w szatni. Warto o tym pamiętać, gdy padniemy ofiarą kradzieży.

 

Kontuzja

Mówi się, że sport to zdrowie. Czasem jednak kontuzja może przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie. W klubach fitness instruktorzy dbają zwykle o to, by osoby wykonywały ćwiczenia prawidłowo, co ma zmniejszyć ryzyko powstania kontuzji.

Groźna, bolesna kontuzja może przytrafić się „świeżakowi” jak również doświadczonemu bywalcowi siłowni. Niektóre osoby z długim stażem bardzo rzadko słuchają porad trenerów i sami wiedzą jak wykonywać określone ćwiczenia. Czy niestosując się do zaleceń instruktora w przypadku kontuzji można ubiegać się o odszkodowanie?

 

Każdy przypadek kontuzji i wypadku w klubie należy rozwiązać indywidualnie. Jeżeli poszkodowany pomimo rad trenera personalnego źle korzystał ze sprzętu lub wykonywał ćwiczenia nie przystosowane do niego i uległ wypadkowi to może to być powód, by nie wypłacono odszkodowania. Taka osoba może się ubiegać o odszkodowanie z własnego ubezpieczenia NNW jeśli takie posiada.

 

Kluby fitness i siłownie muszą posiadać ubezpieczenie

Każdy klub fitness lub siłownia musi posiadać ubezpieczenie, które chroni pracowników i klientów klubu. Klient dalej jest objęty ochroną nawet jeśli klub nie posiada takiego ubezpieczenia. Wówczas ochrona odbywa się na podstawie prawa cywilnego.

Art. 444 par. 1 kodeksu cywilnego mówi o tym, że w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu szkody. Poszkodowany może zażądać naprawienie szkody i zapłacenie pełnej kwoty za koszty leczenia. Jeżeli sprawa zakończy się w sądzie to można domagać się zadośćuczynienia za powstałą szkodę.

Warto pamiętać o tym, że niepożądane zdarzenia mogą pojawić się podczas wizyty w klubie fitness lub na siłowni. Warto znać swoje prawa. Nikt nie chce doznać poważnej kontuzji. Korzystajmy zawsze z pomocy profesjonalnych instruktorów i zadbajmy o rzeczy pozostawione w szatniach.

Źródło:www.serwisy.gazetaprawna.pl