Zmiany w ustawie o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich zakładają większe dofinansowanie dla rolników. Największe zmiany w ustawie dotyczą kwoty dofinansowania do składki, która wynieść ma 65 procent (zamiast 50 procent). Nowością jest również możliwość skorzystania z ulgi przez producentów owoców i warzyw. Przy ubezpieczeniu upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku jarego, rzepiku, ziemniaków lub buraków cukrowych dofinansowanie wynosiłoby do 3,5 proc. sumy ubezpieczenia upraw, a przy ubezpieczeniu rzepaku ozimego, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, drzew i krzewów owocowych, truskawek lub roślin strączkowych – 5 proc.
Ubezpieczenia rolne obejmują każde ryzyko (np. suszę, powódź, przymrozki czy gradobicie) oddzielnie.
Wnioski o dofinansowanie do ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt będzie można składać dwa razy w roku, zwrot kosztów również odbywałby się dwa razu w ciągu roku. Nowelizacja dotyczy też okresu karencji: skrócono ją z 30 do 14 dni tj. terminu, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy, w przypadku wystąpienia powodzi lub suszy.
Obecnie w Polsce z ubezpieczenia korzysta 143 tys. rolników, ale tylko 426 gospodarstw ma wykupione ubezpieczenia zwierząt gospodarskich. Na dopłaty do składek budżet przeznacza 200 mln zł, z czego w 2014 r. wykorzystano około 160 mln zł. Ubezpieczenia rolne można wykupić w PZU, Concordii i Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych.
Źródło: www.money.pl