Kiedy i jak wyrejestrować pojazd?

Superubezpieczenia.pl
Superubezpieczenia.pl

Bez względu na to, czy korzystasz często z samochodu lub jesteś “niedzielnym kierowcą” to musisz posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. W tym artykule dowiesz się kiedy i jak wyrejestrować pojazd.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC musi posiadać każdy pojazd. Dotyczy to także tych pojazdów, które od lat stoją nieużywane w garażach itp. W Polsce nie można wycofać z ruchu pojazdu na określony czas. Jedynym rozwiązaniem, by nie płacić składek za OC jest wyrejestrowanie pojazdu. Pamiętaj, że wyrejestrowanego pojazdu nie będziesz mógł ponownie zarejestrować. Wyjątek dotyczy tylko tych samochodów odzyskanych po kradzieży, zabytkowych, pojazdów mających co najmniej 25 lat, modeli samochodów, które nie są produkowane od 15 lat, pojazdów uznanych za unikatowe. Pamiętaj, że nie można wyrejestrować pojazdu i dalej go posiadać.

BANNER_su

Jak wyrejestrować pojazd?

Chcąc wyrejestrować pojazd trzeba udać się do wydziału komunikacji i złożyć odpowiedni wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Procedura jest praktycznie taka sama jak w przypadku rejestracji samochodu. Pewnie zastanawiasz się ile czasu czeka się na rozpatrzenie wniosku? Jeśli chodzi o wnioski o wyrejestrowanie to są one zwykle rozpatrywane w trybie natychmiastowym. W przypadku odrzucenia masz zawsze 14 dni, by złożyć odwołanie. Wyrejestrowanie pojazdu kosztuje 10 zł.

Jeśli nie możesz zrobić tego osobiście to może to zrobić Twój pełnomocnik. Wymaga to wypełnienia jeszcze jednego druku i opłaty w wysokości 17 zł. Jeśli osobą upoważnioną jest ktoś z Twojej rodziny to nie będziesz musiał ponosić tej opłaty.

Wyrejestrować pojazd możesz z wielu powodów. Najczęstsze wypadki to:

  • Przekazanie pojazdu do stacji demontażu lub punktu, które zbiera pojazdy
  • Kradzież samochodu
  • W przypadku wywiezienia pojazdu z kraju, jeżeli pojazd zostaje zarejestrowany za granicą lub tam sprzedany
  • Kasacja samochodu za granicą
  • Utrata pojazdu, która jest udokumentowana

Przypominamy, by nie mylić wyrejestrowania pojazdu ze zbyciem. Jeśli sprzedałeś pojazd lub oddałeś w darowiźnie to zamiast wniosku o wyrejestrowanie pojazdu składasz informację o zbyciu pojazdu.