Ryzyka cyberpszestępstw wzrastają z roku na rok. Era Internetu sprawia, że niemal każda dziedzina życia związana jest z siecią. W Internecie robimy zakupy, płacimy rachunki, ubezpieczamy się, rozmawiamy ze znajomymi, piszemy listy itd. Nie musimy wychodzić z domu nawet na krok, aby dokonywać czynności dnia codziennego. Idąc z duchem czasu firmy ubezpieczeniowe oferują polisy na wypadek cyberataku.
W związku z tym zagrożenia i ataki na nasze dane, niezbędne do funkcjonowania w sieci – staja się coraz bardziej powszechne, Ryzyko zatem jest tak realne, że powstają specjalne produkty ubezpieczeniowe, zadaniem których jest ochrona firmy na wypadek ataków cyberprzestępców. Firmy, które przetwarzają zbiory danych osobowych w dużych ilościach najbardziej narażone są na działanie takich przestępców.
Firmy coraz bardziej świadome ataku
Szczególnie takie instytucje jak banki, urzędy, telekomunikacja muszą liczyć się z takimi zagrożeniami. Powstające polisy na wypadek cyberataku pojawiły się niedawno na rynku ubezpieczeń, a chronią one szczególnie dużych klientów korporacyjnych. Ubezpieczenie się w tym zakresie powinno być w obecnych czasach priorytetem ze względu na narastający wzrost ryzyka. Nowy rodzaj złodzieja – złodzieja internetowego wymusza nowe formy zabezpieczeń i ubezpieczeń.
Polisa na wypadek cyberataku – co to takiego?
Jednym z produktów ubezpieczeniowych tego typu jest polisa o nazwie CyberEdge, która chroni m.in. od: pokrycia kosztów roszczeń osób trzecich, odzyskania danych elektronicznych, kosztów postępowań administracyjnych, a także wynagrodzenia specjalistycznych zewnętrznych konsultantów. Zakres ochrony może zostać dodatkowo poszerzony o próby szantażu, zakłócenia w działaniu sieci lub systemów firmy, a także – działalność multimedialną. W tym przypadku polisa pokrywa także szkody i koszty związane z ewentualnymi roszczeniami, które dotyczą naruszenia praw własności intelektualnej w związku z treściami przekazywanymi za pośrednictwem mediów cyfrowych.
Adam Gmurczyk, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Financial Lines AIG : „Rola ubezpieczeń takich jak CyberEdge w coraz większym stopniu koncentruje się wokół zapewnienia wartości dodanej dla firmy nie tylko w postaci wypłaty odszkodowań. Polisa pomaga w likwidacji już zaistniałej szkody. Ochrona obejmuje także m.in. pokrycie kosztów specjalistów do spraw informatyki śledczej, którzy wydadzą rekomendacje po incydencie, jak ograniczyć ryzyko kolejnych zdarzeń. Chociażby w tym zakresie wspieramy naszych klientów w kompleksowym zarządzaniu ryzykiem cybernetycznym”.
Firma AIG posiada ponad 10 lat doświadczenia w ubezpieczeniach od zagrożeń cybernetycznych, oraz i szeroką wiedzę o ryzykach ponoszonych przez firmy przetwarzające dane. W całej Europie eksperci firmy przeprowadzili wyczerpujące analizy due diligence, aby posiadacze polis CyberEdge mieli dostęp do najlepszych ekspertów i prawników na lokalnych rynkach, co zapewnia wysokiej jakości wsparcie w przypadku wystąpienia szkody.
Źródło: www.gu.com.pl