Szkoda całkowita może zostać stwierdzona, gdy pojazd uległ zniszczeniu w taki sposób, że koszt naprawy przekracza wartość pojazdu w dniu likwidacji szkody. W przypadku szkody całkowitej i likwidacji z AC sprawa może się różnić od ubezpieczenia OC. W tym artykule poznasz dokładne szczegóły.
Przekroczony próg procentowy
Szkoda całkowita przy AC będzie miała miejsce wtedy, gdy koszt naprawy przekroczy określoną procentowo wartość, która jest progiem opłacalności naprawy. Towarzystwa Ubezpieczeniowe często określają ten próg na poziomie od 60 do 80% wartości rynkowej pojazdu. Dokładne wartości znajdują się w OWU. Warto więc dokładnie zapoznać się z tym dokumentem. Ustalenie progu oznacza to, że np. Twój samochód wyceniany jest na 100 tysięcy złotych, a próg wartości znajduje się na poziomie 70%. W momencie, gdy koszty ewentualnej naprawy będą wynosić np. 80 tysięcy oznacza to, że będziemy mieli do czynienia ze szkodą całkowitą. Dotyczy to nawet tego, gdy auto będzie nadawać się do naprawy.
Jest to jedyna różnica pomiędzy szkodą całkowitą w AC i OC. Wrak po wypadku tak samo jak w OC zostaje wystawiony na aukcji. Warto skorzystać z tej pomocy i sprzedać samochód za pośrednictwem ubezpieczyciela. Co jednak możesz zrobić z wrakiem?
Sprzedaż wraku
Jeśli nie chcesz pomocy TU możesz zawsze wrak sprzedać sam na portalu aukcyjnym. Pamiętaj jednak, że dopiero po sprzedaży pojazdu lub jego kasacji nie masz obowiązku płacenia składki OC.
Co z samochodem, który idzie do kasacji?
W tym przypadku rozliczenie jest możliwe, gdy przedstawi się rachunek ze stacji, która zajęła się tym zadaniem. Pamiętaj, że kasację samochodu można dokonać tylko w autoryzowanej stacji demontażowej. Tylko kasacja w takiej stacji daje Ci prawo do wyrejestrowania pojazdu.
Przy określeniu po wypadku lub stłuczce szkody całkowitej nie warto brać się za naprawę samochodu. Spawanie i „sztukowanie” części z innego pojazdu może mieć duży wpływ na Twoje bezpieczeństwo za kierownicą. Nie miej sentymentu dla takiego samochodu. Odszkodowanie i sprzedaż wraku powinna Ci zrekompensować stratę.
Źródło: www.dajemyrade.pl