OFE kontra ZUS

Superubezpieczenia.pl
Superubezpieczenia.pl

Batalia o pensje podatników zakończona. Do końca  lipca mogliśmy wybrać instytucje, która przejmie niecałe 3% naszego wynagrodzenia brutto. Według  nowelizacji ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia 2013 r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. Osoby ubezpieczone mogły zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS Większość Polaków jednak miała nikłe pojęcie   o tym, że batalia toczona między ZUS a OFE nie dotyczyła wszystkich środków zgromadzonych na naszych subkontach, a ledwie o 2,75 % środków. Reszta zgromadzonych pieniędzy nadal pozostaje w II filarze.

Ściślej rzecz ujmując: osoba, która decyduje  się na odprowadzanie składki emerytalnej tylko do ZUS, 12,22 %. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 %. na subkoncie w ZUS.

Osoba, która pozostanie w Otwartym Funduszu Emerytalnym, to 12,22 %. jej wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 %. do OFE. I o te 2, 92% toczyła się instytucjonalna batalia.

Zdecydowana większość Polaków wybrała ZUS jako lokatę swoich środków, liczba osób, którzy pozostali w OFE to według stanu na dzień 6 sierpnia br., wynosi ponad 2 miliony osób. Z nieoficjalnych danych wynika, że pracownicy  i przedstawiciele firm reprezentujących II filar liczyli na milion osób, tymczasem liczba ta mocno przekracza ich oczekiwania.

Prawo wyboru ma każdy ubezpieczony. Jednak sposób wyboru narzuca pewne wątpliwości. Aby przejść do ZUS nie musieliśmy poczynać żądnych kroków, natomiast aby pozostać w Otwartym Funduszu Emerytalnym należało udać się do ZUS i złożyć odpowiednią deklarację, wysłać druk pocztą elektroniczną lub tradycyjną.

Ustawodawca zatem uprzywilejował niejako osoby przechodzące do ZUS,  które nie musiały stać w „zusowskich” kolejkach, aby nadal pozostać w Otwartym Funduszu Emerytalnym.

Warto podkreślić, że decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS nie jest ostateczna. Po dwóch latach, czyli w 2016 r., otworzy się tzw.: „okienko transferowe” kolejne na ewentualną zmianę decyzji ws. oszczędzania w OFE lub ZUS. Następne będą otwierane co cztery lata.