Urzędnicy Skarbu państwa, rzadko rezygnują z możliwości opodatkowania dochodów uzyskanych przez podatników. Jednak należy wiedzieć, że bywają takie przypadki, w których podatnik nie ma takiego obowiązku.
Uzyskanie przychodu z odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela jest przykładem zwolnienia z obowiązku płacenia na rzecz fiskusa. Jednak, w prawie polskim istnieją wyjątki od tej zasady. Obowiązek opłacenia podatku z tytułu dochodów w przypadku odszkodowania muszą uiścić osoby, które otrzymały odszkodowanie za szkody w majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą (również na podstawie wyroku lub ugody sądowej) oraz za szkodę w majątku związanym z prowadzeniem tzw. działów specjalnych produkcji rolnej (np. uprawa szklarnianych o powierzchni większej niż 25 m kw).
Osoby, które otrzymały odszkodowania z innych tytułów niż wyżej wymienione nie mają obowiązku rozliczania się z fiskusem. Ale… W kwestii odsetek za zwłokę, którą musi wypłacić nam ubezpieczyciel (jeśli takowa kwestia oczywiście istnieje) podatnik ma obowiązek opodatkowania kwoty za odsetki.
Po stronie fiskusa opowiedział się NSA w styczniu 2007 roku. Wydano wówczas wyrok:
“Posłużenie się w zapisie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (…) jedynie pojęciem odszkodowania, bez użycia słowa odsetki powoduje, iż jedynie te pierwsze (odszkodowania), a nie te ostatnie (odsetki), mogą być uznane za zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych”.
Warto wiedzieć o tym, że jeśli podatnik ma wątpliwości co do interpretacji prawa podatkowego, ma on możliwość złożenia wniosku o indywidualną interpretację przepisów. Dokumenty należy złożyć w odpowiednich – wyznaczonych instytucjach podzielonych odpowiednio ze względu na miejsce zamieszkania.
W razie wątpliwości można także dopytać się o kwestie formalne u specjalisty ds. ubezpieczeń. W znalezieniu agenta ubezpieczeniowego pomoże portal OBAU.PL – Ogólnopolska Baza Agentów Ubezpieczeniowych.