Wypadek u fryzjera

Superubezpieczenia.pl
Superubezpieczenia.pl

Już niedługo Sylwester. W tę niezapomnianą noc wszyscy chcemy jak najlepiej pożegnać stary rok i w szampańskich nastrojach rozpocząć kolejny. Wielu z nas planuje spędzić czas na różnego rodzaju balach i imprezach. Bez wątpienia do tego wieczoru trzeba się odpowiednio przygotować. Najwięcej na przygotowania z pewnością spędzą kobiety, które ze szczególną dbałością będą chciały zadbać o kreacje i fryzury. Co jednak się stanie, gdy podczas wizyty u fryzjera coś poszło nie tak?

Wizyta u fryzjera

Twoja druga połówka udała się do fryzjera, ale po jakimś czasie dzwoni do Ciebie i informuje, że fryzjer spalił jej włosy i kompletnie zniszczył. Tutaj pojawia się pytanie. Czy jest szansa na uzyskanie odszkodowania?

Ubezpieczenie

Jeżeli właściciel zakładu fryzjerskiego posiada ubezpieczenie OC z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, to takie zdarzenie powinno się mieścić w ramach zakresu odpowiedzialności za szkodę. Może się zdarzyć tak, że takie zdarzenie będzie znajdować się w katalogu wyłączeń.

baner net 1500x500 Twitter_v2

Czyn niedozwolony

Zniszczenie włosów przez zakład fryzjerski jest traktowane jako czyn niedozwolony. Powoduje on odpowiedzialność sprawczą na podstawie art.415 k.c.

Obarczenie odpowiedzialnością zakładu fryzjerskiego za szkodę ma związek z istnieniem obiektywnej nieprawidłowości, która jest po stronie sprawcy i elementem  subiektywnym, który jest w postaci świadomego zawinionego działania lub zaniechania.

Tutaj należy rozumieć, że czyn bezprawny jest czynem niedozwolonym lub nagannym, który doprowadził do powstania szkody. By zachowanie sprawcy było traktowane jako zawinione musi ono charakteryzować się świadomością i rozeznaniem sprawcy.

Jakie przesłanki?

Do powstania odpowiedzialności za szkodę trzeba niezbędnie połączyć następujące przesłanki:

  • Polega to na zawinionym i bezprawnym działaniu lub zaniechaniu. Jest to przyczyna powstania szkody,
  • Szkoda (skutek),
  • Związek przyczynowy pomiędzy szkodą a zdarzeniem ją wywołującym.

Przypominamy, że wszystkie dowody musi zgodnie z art. 6. k.c musi zebrać osoba poszkodowana.

Źródło: www.rf.gov.pl