Każdy posiadacz pojazdu ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC – czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – wykorzystywanego w wyniku szkód powstałych w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Chodzi tu o nic innego jak gwarancję, że osoby poszkodowane w zdarzeniach drogowych otrzymają należne im odszkodowanie.
Z tego tytułu pieniądze z polisy nie są wypłacane bezpośrednio posiadaczowi polisy OC, lecz innym osobom, którym wyrządził on szkodę. Z drugiej strony, jeżeli ktoś uszkodzi nasz pojazd i nie będzie w tym naszej winy, to otrzymamy pieniądze z polisy sprawcy, który spowodował kolizję czy też wypadek.
Najczęściej umowa w zakresie ubezpieczenia OC zawierana jest przez właściciela danego pojazdu i to nie później niż w dniu rejestracji samochodu, a następnie rokrocznie – najpóźniej w ostatnim dniu trwania wcześniejszej polisy – ubezpieczenie musi zostać odnowione. Można oczywiście pozostawać przy jednym ubezpieczycielu lub też zmieniać firmy według swojego uznania – oferta jest tu bowiem dosyć bogata.
Co ciekawe, ubezpieczenie OC jest ważne nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej oraz Serbii, Chorwacji, Islandii, Szwajcarii i Norwegii. Warto przy okazji wspomnieć tu o Zielonej Karcie, która jest dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia OC niezbędnym przy poruszaniu się na drogach w państwach, gdzie nie obowiązuje zwykła polisa OC, czyli przykładowo Białoruś, Maroko, Turcja czy Izrael. Jednak Zielona Karta znajduje się najczęściej w Pakiecie OC, tak jak ma to miejsce na przykład w AXA Direct, w związku z czym nie ma wówczas konieczności wykupywania dodatkowego ubezpieczenia. Niekiedy należy też tylko złożyć odpowiedni wniosek, a wtedy karta jest wydawana – dzieje się tak w przypadku klientów firmy Aviva.
Przed podjęciem decyzji o wyborze ubezpieczyciela można skorzystać również z kalkulatora ubezpieczenia OC, który to porówna dla nas różne oferty i pomoże wybrać nie tylko najtańsze OC, ale i najbardziej korzystne.