Ubezpieczenie szyb w samochodzie – czy warto je mieć?

Superubezpieczenia.pl
Superubezpieczenia.pl

Niemal co 10 szkoda komunikacyjna dotyczy pękniętej lub wybitej szyby. Koszt przywrócenia szyby do stanu sprzed powstania szkody może być bardzo wysoki. Posiadanie ubezpieczenia szyby nie jest obowiązkowe, ale ze względu na częstotliwość ich uszkodzeń i związanych z tym kosztów ubezpieczenie szyb w samochodzie powinno stać się standardem.

Ubezpieczenie szyb jest co prawda stosunkowo nowym produktem na rynku, jednakże dość szeroko propagowanym przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Porównując natomiast warunki i korzyści indywidualnego ubezpieczenia szyb, łatwo wysnuć wniosek, że w zasadzie w większości oferty te nie różnią się zbytnio od siebie. Robert Tkaczyk z Gothaer TU S.A podkreśla: „Posiadanie ubezpieczenia szyb nie jest co prawda obowiązkowe, ale patrząc na statystyki wydaje się być po prostu rozsądnym rozwiązaniem. Wydaje się, że świadomość ubezpieczeniowa kierowców na temat tej ochrony wzrasta i właściciele samochodów dość powszechnie dokładają ją do swojej polisy na samochód. Często czynnikiem decydującym o zakupie ubezpieczenia szyb w samochodzie jest to, że zgłoszenie wymiany lub naprawy szyby nie powoduje utraty zniżek na OC lub autocasco”.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia szyb?

Najważniejsza przy wyborze ubezpieczenia jest kwota do jakiej ubezpieczyciel pokryje nam szkody. Jeśli chodzi o ubezpieczenia szyb w przypadku samochodów osobowych, kwota w wysokości 2 tysiące złotych powinna zdecydowanie wystarczyć. Warto również upewnić się, czy współpracujący z wybranym ubezpieczycielem serwis szyb oferuje produkty posiadające odpowiednią homologację. Ponadto właściciel musi zadbać o to, by szkoda ta nie ulęgła zwiększeniu: „Aby zgłoszenie szkody zostało uznane, kierowca musi poinformować o niej ubezpieczyciela w określonym terminie, np. 5 dni roboczych. Właściciel samochodu powinien także dołożyć wszelkich starań, aby szkoda się nie zwiększyła i nie podejmować naprawy lub wymiany we własnym zakresie” – dodaje Tkaczyk.

Kiedy zawrzeć ubezpieczenie?

Kiedy posiadamy samochód starszy niż 10 lat i zawarcie polisy autocasco nie jest możliwe, lub kiedy wykupując tylko obowiązkowe OC chcemy mieść dodatkowo pewność, że w sytuacji uszkodzenia szyby ubezpieczyciel zapłaci nam za jej naprawę. Ubezpieczenie to możemy zawrzeć również, wtedy, kiedy zamiast pełnego AC, zainteresowani jesteśmy opcją minicasco, tam najczęściej wariant ubezpieczenia szyby, bagażu czy rekompensaty poniesionych z naszej winy strat nie jest ujmowany,

Wybierasz polisę – czytaj OWU

Standardowo Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie wypłacą odszkodowania, gdy nasz pojazd nie ma ważnych badań technicznych, jechaliśmy pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, lub jeśli z namysłem uszkodziliśmy szybę. Katalog wyłączeń znajduje się warunkach ogólnych, które należy bezwzględnie przeczytać przed przystąpieniem do umowy.

Źródło: www.gothaer.pl