Zostałeś poszkodowany w wypadku? Powrót do zdrowia wymaga często dużo czasu i nakładów finansowych potrzebnych na opłacenie lekarzy i rehabilitacji. W tym artykule dowiesz się jakie świadczenia służą Ci po doznanej szkodzie osobowej.
Zakres dotyczący katalogu świadczeń mających związek ze szkodą osobową jest bardzo szeroki. W zależności od danego stanu faktycznego możemy wyróżnić:
Zadośćuczynienie
Pieniężne zadośćuczynienie za powstałą krzywdę jest świadczeniem jednorazowym, pieniężnym. Ma na celu załagodzenie cierpień fizycznych i psychicznym poszkodowanego. Dokładna podstawa prawna znajduje się w art. 445 k.c. w związku z 444 k.c.
Zwrot kosztów związanych z wypadkiem
W tym przypadku jest to zwrot kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją i lepszym odżywianiem poszkodowanego oraz koszty mające związek z opieką nad poszkodowanym, jego transportem i adaptacja mieszkania dla poszkodowanego po wypadku, adaptacją do nowego zawodu. Podstawa prawna to art. 444 ust.1 k.c.
Renta uzupełniająca
Jest to wyrównanie różnicy w dochodach osiąganych przez poszkodowanego przed wypadkiem do dochodów, które uzyskuje po wypadku (art. 444 ust. 2 k.c.).
Jednorazowe odszkodowanie
Jednorazowe odszkodowanie, które jest uzasadnione w szczególności gdy poszkodowana osoba z w wyniku wypadku stała się inwalidą. Takie jednorazowe świadczenie ma umożliwić mu wykonywanie innego zawodu lub rozpoczęcie działalności gospodarczej. Pamiętać należy jednak o tym, że jeżeli poszkodowany skorzysta z tego odszkodowania to automatycznie traci prawo do renty uzupełniającej (art.447 k.c.).
Renta na zwiększone potrzeby
Takie świadczenie polega na zapewnieniu osobie poszkodowanej środków, które są potrzebne do poprawy stanu jego zdrowia po wypadku (art. 444 ust. 2 k.c.).
Inne przypadki
Pamiętaj, że można również ubiegać się o odszkodowanie w przypadku krótszych okresów niesprawności po wypadku, który skutkował niemożnością wykonywania pracy przez co poszkodowany może domagać się zwrotu utraconych zarobków (art. 361 k.c.)
Źródło: www.rf.gov.pl