Podczas nawet niewielkiej stłuczki wiele części Twojego samochodu może ulec uszkodzeniu. W takim przypadku często trzeba wymienić części na nowe. By mieć pewność, że samochód po wypadku będzie sprawny powinno się używać tylko części oryginalnych lub równoważnych zamienników. Czasem jednak nie do końca tak jest. W tym artykule dowiesz się na jakich częściach likwidować szkodę z OC.
Problemy z likwidacją szkody
Jednym z problemów przy likwidacji szkody jest wycena części zamiennych. Towarzystwa Ubezpieczeniowe chcąc obniżyć wysokość odszkodowania biorą pod uwagę wartość części zamiennych, które nie są oryginalne od producenta. Jeśli zdarzy się tak, że uszkodzone zostały oryginalne części Twojego samochodu to ubezpieczyciel powinien wymienić je na nowe. Niestety często używane są zamienniki.
Taki zabieg sprawia, że zamienniki obniżają wartość samochodu i może negatywnie wpłynąć na jego stan.
Decyzja Sądu Najwyższego
W sprawie części zamiennych wypowiedział się Sąd Najwyższy i Komisja Europejska. Ustalone zostały wytyczne, które trzeba przestrzegać podczas likwidacji szkód komunikacyjnych. Jak powinna wyglądać prawidłowa likwidacja szkody?
Jak z tymi częściami?
Okazuje się, że Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie mogą stosować części nieoryginalnych. Nie można argumentować się tym, że takie części są tańsze i dzięki nim odszkodowanie będzie niższe.
Jeśli po wypadku części samochodu wymagają wymiany to użyte mogą być tylko części oryginalne albo części, które są równoważne z oryginalnymi (części Q). Części równoważne powinny posiadać specjalne zaświadczenie, że ich produkcja została wykonana zgodnie ze standardami i specyfikacjami, które pochodzą od producenta oryginalnych części.
W sytuacji, gdy samochód jest na gwarancji producenta nie ma szans, żeby ubezpieczyciel zastosował zamienniki. Również w okresie, gdzie pojazd był serwisowany na oryginalnych częściach to zastosowane mogą być tylko oryginalne części producenta.
Uzgadnianie jakie części użyć
Ubezpieczyciele w wielu sytuacjach mogą negocjować z kierowcą o tym, czy można użyć części Q. Nie mogą Ci z góry narzucić jakie części powinieneś użyć. Jeśli więc brałeś udział w wypadku i Twój samochód wymaga naprawy to możesz tego dokonać na częściach oryginalnych. Przedstawiając fakturę możesz żądać od ubezpieczyciela, żeby oddał pełną kwotę za użyte części.
Uzasadniona wymiana części na zamiennik ma rację bytu wtedy, gdy np. Twój samochód ma już kilkanaście lat i jest już mocno wyeksploatowany. Wówczas wymiana na części oryginalne nie będzie miała miejsca.
Pamiętaj, że wymiana części zawsze powinna być uzasadniona. Sprawdzaj dokładnie kiedy masz prawo żądać zwrotu za części oryginalne, a kiedy będą użyte „zamienniki”. Naprawa auta po wypadku może być bardzo kosztowna a ceny części mogą się znacznie różnić. Każdemu kierowcy zależy na doprowadzeniu auta do stanu sprzed wypadku. Zwracaj szczególną uwagę na jakich częściach dokonana ma być naprawa.