Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

Superubezpieczenia.pl
Superubezpieczenia.pl

Na drogach dochodzi do wielu rożnych kolizji i stłuczek. Jeśli kierowcy wypiszą wspólne oświadczenie o zdarzeniu rogowym sytuacja wydaje się być klarowna. Czy zawsze? Bywają też takie sytuacje, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Zdarza się, że pomimo oświadczenia uczestniczących w kolizji kierowców, oraz świadków, ubezpieczyciel przeprowadza własne postępowanie wyjaśniające w wyniku którego ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania. Przyczyną tego jest uznanie , że uszkodzenia pojazdu nie mogły powstać w okolicznościach przedstawionych przez poszkodowanego. Prowadząc bowiem własne postępowanie wyjaśniające, ubezpieczyciele korzystają  z usług biegłych z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Korzystają również z zeznań świadków, oraz fotografii sporządzonych  na miejscu zdarzenia. Z reguły bywa tak, że oświadczenie znacznie ułatwia proces uzyskania odszkodowania.

Należy jednak pamiętać, że poza oświadczeniem sprawcy ubezpieczyciel ma jeszcze inne możliwości ustalenia odpowiedzialności sprawcy kolizji. Co zatem zrobić, jeśli pomimo, oświadczenia i klarownej, jasnej sytuacji ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

Pozostaje nam jedynie droga odwoławcza. W odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela musimy podać wszelkie szczegóły dotyczące powstania i skutków kolizji, należy też wnieść, że oświadczenie o zdarzeniu drogowym było zaakceptowane i podpisane przez kierowców. Pismo wnosimy do Sądu o naprawienie szkody bezpośrednio przeciwko sprawcy kolizji lub przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń w ramach jego ubezpieczenia OC. Stanowisko Rzecznika Ubezpieczonych w tej sprawie nie pozostawia wątpliwości. Według RzU w sytuacji kiedy sprawca kolizji spisze oświadczenie, jego wina w sposób dostateczny zostaje wykazana. RzU zwraca tez uwagę na nieprawidłową praktykę Ubezpieczycieli, która polega na żądaniu potwierdzenia przez sprawcę spisanego przez niego wcześniej oświadczenia, a co więcej uzależnianiu wypłaty odszkodowania od uzyskania takiego potwierdzenia. Osoba poszkodowana zatem nie ma tutaj jakiegokolwiek wpływu na zachowanie sprawcy. Co więcej Ubezpieczyciel nie jest uprawniony do tego, aby uzależniać wypłatę odszkodowania od potwierdzenia przez sprawcę raz już napisanego oświadczenia.

Źródło: www.infor.pl

baner net 1500x500 Twitter_v2