Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe i chroni Cię przed finansowymi konsekwencjami, gdy to właśnie Ty jesteś sprawcą wypadku lub kolizji. Kupując samochód dostajesz OC poprzedniego właściciela. W tym artykule dowiesz się kiedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe może dokonać rekalkulacji składki.
Kupujesz samochód
Załóżmy sytuację, że po kilku tygodniach śledzenia portali ogłoszeniowych udało Ci się znaleźć swój wymarzony pojazd. Samochód jest używany. Sprzedający wraz z samochodem i dokumentami przekazuje również aktualną polisę OC. Od Ciebie zależy co z tą polisą zrobisz. Możesz ją kontynuować do końca jej obowiązywania (nie przedłuża się automatycznie) lub wypowiedzieć. Wówczas nową polisę musisz już zakupić na siebie. Tutaj właśnie pojawia się pytanie. Czym jest rekalkulacja?
Co to jest rekalkulacja?
Rekalkulacja składki to nic innego jak ponowne przeliczenie składki OC dla nabywcy pojazdu, na którego przeszły wszystkie prawa i obowiązki z umowy OC poprzedniego właściciela. Z rekalkulacją składki mogą mieć do czynienia zwłaszcza młodzi kierowcy z krótkim stażem za kierownicą, którzy kupili pojazd od starszego pana z 60% zniżek.
Dokładnie informacje o rekalkulacji składki OC znajdują się art. 31.2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:
„W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek”.
Rekalkulacja składki OC może czasem bardzo zaskoczyć nowego właściciela samochodu. By uniknąć problemów w przyszłości przypominamy, że:
Decydując się na kontynuowanie polisy OC poprzedniego właściciela należy skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym i dokonać rekalkulacji składki. Dowiesz się wtedy jaką różnicę musisz dopłacić.
W momencie, gdy nie chcesz kontynuować polisy OC zbywcy możesz ją wypowiedzieć i kupić ubezpieczenie już na siebie. W znalezieniu najlepszej oferty pomogą Ci eksperci z SuperUbezpieczenia.pl. Zadzwoń 720 221 221 lub wejdź na www.superubezpieczenia.pl.
Źródło: www.ufg.gov.pl