Kupno używanego samochodu to czasami loteria. Niestety roi się od wielu nieuczciwych handlarzy, którzy zatajają prawdziwą historię pojazdu. Kupno np. skradzionego samochodu oznacza duże kłopoty. W tym artykule dowiesz się jak sprawdzić, czy sprzedawany samochód nie pochodzi z kradzieży.
Statystyki
Statystyki z Komendy Głównej Policji pokazują, że w 2015 roku w Polsce zostało skradzionych ponad 13 tysięcy samochodów. Część z nich trafiło na czarny rynek i do nowych nieświadomych właścicieli. Jak zatem uchronić się przed kupnem kradzionego samochodu?
Pomoc
Każdy kupujący przed kupnem samochodu powinien bardzo dokładnie sprawdzić wszystko, by nie zostać oszukanym. Dotyczy to samochodu jak i samego przedającego. Policjanci podpowiadają, by przed transakcją sprawdzić:
- Tożsamość sprzedawcy. Porównać co najmniej dwa dokumenty tożsamości,
- Wartość rynkową pojazdu. „Promocyjna” cena może okazać się podejrzana,
- Pochodzenia auta,
Oprócz tego bardzo ważne jest sprawdzenie numeru VIN i jego dokładnej historii. Pomocne w tym mogą być takie strony jak www.numervin.com i www.historiapojazdu.gov.pl. Na Komendzie Głównej Policji na podstawie numeru VIN można dowiedzieć się, czy auto nie zostało skradzione oraz nie ma „przebitych” numerów.
Czasem jednak pośpiech, „łapanie” okazji sprawia, że o tym wszystkim zapominamy i po prostu kupujemy samochód. Co zrobić, gdy okazuje się, że zakupione przez nas auto zostało wcześniej skradzione?
Okazuje się, że to obowiązkiem kupującego jest dokładne sprawdzenie, czy auto nie pochodzi z czarnego rynku. Kupiłeś auto w bardzo okazyjnej cenie i po zakupie wyszło na jaw, że auto pochodzi z kradzieży? Wówczas możesz zostać skazany za działanie w złej wierze i paserstwo. Dokładnie o tym mówi art. 292 kodeksu karnego:
„§ 1. Kto rzecz, o której na podstawie towarzyszących okoliczności powinien i może przypuszczać, że została uzyskana za pomocą czynu zabronionego, nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. W wypadku znacznej wartości rzeczy, o której mowa w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Gdy okaże się, że Twój nowy samochód był wcześniej skradziony, to zostanie on Tobie zabrany. Zwrotu pieniędzy możesz się tylko domagać na drodze postępowania cywilnego przeciwko nieuczciwemu sprzedawcy.
Kupowanie samochodów z niesprawdzonego źródło może być przyczyną wielu problemów. Warto więc wcześniej sprawdzać wszystko na temat samochodu i sprzedawcy. Dzięki temu decyzję o kupnie samochodu podejmiesz w pełni świadomie.
Źródło: www.bankier.pl